دانلود گزارش کارآموزی مهندسی شیمی در واحد پلی اتیلن سبک خطی LLDPE پتروشیمی امیر کبیر

گزارش کارآموزی مهندسی شیمی در واحد پلی اتیلن سبک خطی LLDPE پتروشیمی امیر کبیر

گزارش کارآموزی مهندسی شیمی در واحد پلی اتیلن سبک خطی LLDPE پتروشیمی امیر کبیر در 127 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc


مشخصات فایل
تعداد صفحات127
حجم4 کیلوبایت
فرمت فایل اصلیdoc
دسته بندیمهندسی شیمی

توضیحات کامل

گزارش کارآموزی مهندسی شیمی در واحد پلی اتیلن سبک خطی LLDPE پتروشیمی امیر کبیر در 127 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

 


مقدمه

 


قرارداد پروژه واحد Liner low Density poly Ethylen در سال 2000 با شرکت British Petroleum بسته شده و ساخت این واحد از سال 1380 آغاز شده است. مساحت آن 5/7 هکتار و ارتفاع آن از سطح دریا 5/3 متر می باشد. شرکت BP ظرفیت گارانتی شده را   پیش بینی کرده که با توجه به تهمیداتی این ظرفیت تا   نیز خواهد رسید. کارکرد این پروژه 8300 ساعت در سال می باشد و گریدهای HDPE و LLDPE را تولید خواهد کرد.
در قسمت پلیمریزاسیون اتیلن به عنوان مونومروبوتن-1 به عنوان کومونومر در بستر سیال راکتور با استفاده از کاتالیست زیگلرناتا و کوکاتالیست تری اتیل آلومینیوم واکنش می دهد و پودر اتیلن تولید می شود. بعد از آن مواد هیدروکربنی و مونومرهای موجود در پودر بازیابی شده و کاتالیست باقیمانده در پودر غیر فعال می شود. سپس پودر به اکسترود می رود و در آنجا افزودنی به آن افزوده می شود و بعد به صورت گرانول به قسمت بسته بندی حمل می شوند.
پلی اتیلن ماده ای بدون بو، بدون رنگ، شفاف و به صورت جامد کریستالی است. گرد و غبار آن، آتش گیر است و در اثر اختلاط با هوا، می تواند حالت انفجار به خود گیرد و در صورت حرارت شدید قابلیت سوختن دارد. در دمای بالا، در اثر تجزیه باعث سوزش و ایجاد مسمومیت شده که به دلیل تبدیل ترکیبات اتیلن با اسید اکریلیک و فرمالدئید می باشد.
به طور کلی پلی اتیلن در شرایط معمولی و در دمای محیط ترکیبی غیر سمی محسوب شده ولی در اثر سوختن تولید مواد سمی می کند.
دانسیته یکی از پارامترهای اصلی و مهم برای شناسایی مشخصات هر ماده پلیمری است. پلاستیک ها موادی هستند که در مقایسه با سایر  مواد مانند فلزات و شیشه دارای دانسیته پایین تر هستند که این مسئله باعث صرفه جویی زیادی در هزینه های حمل و نقل می شود. علاوه بر این از انجائیکه مواد پلیمری به صورت وزنی فروخته  می شوند، دانسیته نقش به سزایی را در قیمت ایفا می کند. چرا که هر چه دانسیته پلیمر مورد نظر پایین تر باشد نسبت سطح به وزن بزرگتر        می شود. در جدول (ج) دانسیته چند نوع پلیمر مشاهده می گردد.

جدول (ج) مقایسه دانسیته مواد پلیمری

جدول (ج) مقایسه دانسیته مواد پلیمری

 

دانسیته

کیلو گرم

 

پلیمر

متر مکعب

 

965-940

HDPE

940-915

LDPE

914-911

LLDPE

910-900

PP

1380

PETP

1070-1040

PS

1390

سخت PVC

1300

PVC نرم

 

 

پلی اتیلن سبک خطی (LLDPE)

پلی اتیلن سبک خطی (LLDPE) دارای مولکولهایی است که ساختار زنجیره اصلی آنها خطی است و گروه های کوتاه آلکیلی، به صورت شاخه هایی به آن متصل هستند. متوسط فاصله بین شاخه ها در طول زنجیره اصلی، معمولاً بین 25 الی 100 اتم کربن است.. وجود شاخه تا حدودی مانع بلوری شدن پلیمر شده و در نتیجه چگالی این نوع پلی اتیلن را نسبت به HDPE می کاهد.

 

گرم

سانتی متر مکعب متر

چگالی LLDPE در حدود ـــــــــــــــــمی باشد. قطعات قالب گیری شده از این ماده تا حدودی مه گون و سفید بوده، بو و مزه ای نداشته و می توانند کاملا انعطاف پذیر یا آنقدر سخت باشند که با اندکی خم کاری دچار تغییر شکل دائمی گردند. البته حداکثر سفتی این محصولات هنوز اندکی کمتر از نرم ترین گونه های HDPE می باشد. فیلم های نازک LLDPE کاملا شفاف بوده و در برابر پارگی و سوراخ شدگی بسیار مقاوم هستند. تولید فیلم پلاستیکی بیشترین  کاربرد پلی اتیلن ها را تشکیل می دهد.

سهم مصرف پلی اتیلن های خطی نسبت به دیگر مواد ترموپلاستیک عمده در جهان در سال 2002 میلادی، حدود 25 درصد بوده است. پلی اتیلن های خطی کاربردی متنوعی در زمینه های بسته بندی مواد غذایی، ظروف مواد شیمیایی مایع و جامد (شوینده ها، شامپو، داروها، رنگ، مواد آرایشی، روغن موتور) و جعبه های نوشابه و آب میوه، بشکه ها و انواع مخازن، انواع کیسه ها (بسته بندی مواد غذایی و لبنی، زباله، فریزر و غیره)، لوله های انتقال آب و گاز، انواع درپوش ها، کلاهک ها، روکش سیم و کابل، وسایل پلاستیکی خانگی، اسباب بازی ها و غیره دارند.

قیمت LDPE پائین تر از HDPE است و HDPE دارای سختی بیشتری نسبت به LDPE می باشد و به همین جهت از LDPE کمتر در ساخت بطری استفاده می گردد و بعضا، در ساخت بطری های آرایشی که به شفافیت بالا نیاز دارند استفاده می گردد. LDPE در مقابل نفوذ بخار آب و رطوبت پایداری خوبی دارد اما در مقابل O2، CO2 و سایر گازهای اتمسفری و بعضی روغن ها نفوذپذیر می باشد. از LDPE برای تولید فیلم و پوشش دهی به روش اکستروژن و تولید کیسه های با دوام استفاده می گردد. امروزه در بعضی کاربردها خیلی حساس از LLDPE به جای LDPE استفاده می شود.

یکی از مزایای LLDPE تحمل بالای آن در برابر کشیدگی و پاره گی است که امکان استفاده از ضخامت های پایین فیلم را فراهم می کند. LDPE و LLDPE مصرف شده را چندین بار می توان فرآورش نمود بدون آنکه در ویژگی های معمول و متعارف آن تغییری حاصل گردد. مواد بازیافتی را می توان با هر نسبتی با مواد نو مخلوط کرده و دوباره متناسب با نیاز و نوع محصول مورد نظر جدید فرآورش نمود.

خواص LLDPE را می توان حد واسط LDPE و HDPE در نظر گرفت به گونه ای که خواص آن تلفیقی از خواص این دو پلیمر می باشد. به کار گیری تکنولوژی Swing موجب تهیه انواع LLDPE با خواص و کاربدهای ویژه گردیده است. یکی از انواع محصولات LLDPE که قرار است در پتروشیمی امیرکبیر تولید شود، دارای دانسیته پایین (در حدود ) ــــــــــــــــــ  و انعطاف پذیری و چغرمگی بالا می باشد. در ضمن مقاومت بالا در برابر عوامل محیطی از جمله مزایای این نوع محصول است. پایداری حرارتی بالا و جوش پذیری LLDPE به خودش از فواید این پلیمر می باشد و با توجه به همین ویژگی هاست که یکی از کاربردهای LLDPE ساخت انواع فیلم های بسته بندی به استثناء فیلم های جمع شونده است.

 

گرم

سانتی متر مکعب

در جدول الف و ب به خواص عمومی LLDPE و نام های تجاری آن اشاره شده است. بدیهی است که خواص و ویژگی های گریدهای مختلف LLDPE با توجه به تعداد آنها متنوع بوده و به همین دلیل موجب به کارگیری وسیع آنها در صنایع و تولیدات مختلف شده است.

 

(الف) برخی از خواص مکانیکی (LLDPE)

ماکزیمم دمای سرویس دهی

20 مگا پاسکال

مقاومت کششی

35% گیگا پاسکال

مدول خمشی

(%) 500

کشش تا نقطه پارگی

06/1

متر

 

مقاومت ضربه ای

کیلو ژول

 

 

 


 


توضیحات بیشتر و دانلودصدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود
[ شنبه 11 فروردين 1397 ] [ 16:39 ] [ مارال ]
[ ]

دانلود گزارش کارآموزی مهندسی شیمی در واحد پلی اتیلن ترفتالات(PET) پتروشیمی شهید تندگویان

گزارش کارآموزی مهندسی شیمی در واحد پلی اتیلن ترفتالات(PET) پتروشیمی شهید تندگویان

گزارش کارآموزی مهندسی شیمی در واحد پلی اتیلن ترفتالات(PET) پتروشیمی شهید تندگویان در 148 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc


مشخصات فایل
تعداد صفحات148
حجم3 کیلوبایت
فرمت فایل اصلیdoc
دسته بندیمهندسی شیمی

توضیحات کامل

گزارش کارآموزی مهندسی شیمی در واحد پلی اتیلن ترفتالات(PET) پتروشیمی شهید تندگویان در 148 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

 


تقدیر و تشكر


آنچه در این اثر گرد آوردی شده حاصل دو ماه کار آموزی اینجانب در فاز یک مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان و در واحد تولید پلی اتیلن ترفتالات PET می باشد که علاوه بر توضیح کلی واحدهای مختلف این مجتمع به توضیح کامل تر واحد PET و POLY A که محل کار آموزی من بوده می پردازد در خاتمه جای آن دارد از کسانی که به طریقی در گرد آوری این گزارش یاری رسانده اند تشکر و قدردانی نمایم .
از استاد ارجمندم جناب آقای مهندس عزیزی (استاد محترم كارآموزی) به خاطر راهنمائیهای ارزشمندشان تشکر می نمایم .
از جناب آقایان مهندس رضایی آلمانه (ریاست محترم واحد PET-1 )  مهندس كیهان قنواتی (سرپرست محترم كارآموزی) همچنین ریاست محترم آموزش مجتمع جناب آقای مهندس نوروزی كه در طول مدت كارآموزی كمال همكاری را با من داشته اند صمیمانه تشکر می نمایم .
 
مقدمه :


پلی اتیلن ترفتالات (PET) پلاستیک گرما نرمی است که از پلیمر شدن تراکمی اتیلن گلایکول (EG) و اسید ترفتالیک خالص (PTA) بدست می آید .
این پلیمر در گریدهای الیاف برای تولید نخ و بافت و انواع پارچه در صنایع نساجی ، فیلم برای استفاده در عکس های رادیولوژی و بطری برای ساخت انواع بطری های نوشیدنی ، نوشابه ها و بسته بندی مواد غذایی به کار می رود . مصرف PET به دلیل سبکی بسته بندی مواد غذایی به کار می رود . مصرف PET به دلیل سبکی وزن و خواص ویژه روز به روز در حال افزایش است .اشاره :


بدون تردید همه ما برای یک بار هم که شده نوشابه و نوشیدنی های گاز کربنیک دار را در ظرف پلاستیکی مخصوص دیده ایم . این پلاستیکها که تحول عظیمی را در نگهداری مواد غذائی (مایعات) ایجاد کرده اند ، گونه ای پلیمر تحت عنوان پلی اتیلن ترفتالات (PET) است . این پلیمر از گسترده مواد پلی استر است که با مصرف سالانه 32 میلیون  تن در حال حاضر معادل 18 درصد از کل مصرف جهانی پلیمرهای اساسی را به خود اختصاص داده است . این پلیمر ، سالها است که در تولید الیاف مصنوعی برای مصارف نساجی مورد استفاده قرار می گیرد . با این همه در سالهای اخیر ، مصرف آن به عنوان یک پلاستیک رو به رشد بوده است . استحکام بالای این پلیمر باعث شده که فشار بیش از 100 پوند بر اینچ مربع (PSI) را تحمل کرده و نیز در مقابل عبور گازها از خود مقاومت خوبی نشان دهد . به همین دلیل ، PET برای نگهداری انواع نوشیدنیهای گاز کربنیک دار  مورد استفاده قرار می گیرد . PET در صنایع بسته بندی ، خصوصا در بسته بندی مواد غذایی که می تواند گرم شود نیز کاربرد دارد . از دیگر موارد استفاده این پلیمر ، ساخت فیلم PET می باشد که در فیلم های عکاسی و نوارهای ضبط مغناطیسی از آن استفاده فراوان می شود . (این پلیمر با سایر پلیمرها کامپاندهایی ایجاد می کند که دارای کاربردهای متنوع و فراوان دیگری می باشند. )
پلیمر PET در دو گرید الیاف و گرید بطری در فاز 1 و 2 شرکت پتروشیمی شهید تندگویان تولید می شود . خوراک اصلی واحدهای تولید PET  ماده ای تحت عنوان اسید ترفتالیک خالص (PTA) بوده که در خود شرکت  تولید می گردد .
از آنجا که تولیدات این شرکت می تواند علاوه بر رونق صنایع داخلی و اقتصاد ملی و ممانعت از واردات محصولات و کالاهای مرتبط با ارزش افزوده بالا ، مانع از خروج میزان قابل توجهی ارز از کشور شود ، پس از ارایه ی گزارشهای مقدماتی قنی ، اقتصادی ، اجرای مراحل بعدی طرح به تصویب هئیت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی رسید . پس از انجام مطالعات مقدماتی ، فنی و مهندسی و بررسیهای لازم اقتصادی ، قراردادهای خرید دانش فنی و مهندسی پایه و تفضیلی و خرید تجهیزات طرح منعقد گردید . شرکت پتروشیمی شهید تندگویان در تاریخ 6/2/1377 تاسیس و عهده دار اجرای طرح های تولید اسید ترفتالیک خالص (PTA) و پلی اتیلن ترفتالیک (PET) در محدوده منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره) گردید .
خوراک مورد نیاز واحد PET توسط کارخانه PTA در دو مرحله ابتدا به صورت ترفتالیک اسید خام (CTA) و سپس به صورت ترفتالیک اسید خالص (PTA) پودری تولید می شود . بخش تولید PET شامل 4 واحد (poly A , B , C , D) در فاز یک و 3 واحد (poly F , G , H ) و 2 واحد تولید الیاف در فاز 2 می باشد .

انگیزه های ملی احداث طرح
شرکت ملی صنایع پتروشیمی با توجه به میزان عرضه و تقاضای پلیمر پلی استر در داخل و نیز خارج کشور و در راستای عمل به بخشی از تعهدات خود در برنامه پنج ساله دوم دولت جمهوری اسلامی ایران اقدام به اجرای این طرح با اهداف چند گانه ذیل کرده است :
•    تامین مواد اولیه واحدهای پایین دستی در صنایع نساجی و بسته بندی کشور و صرفه جویی ارزی
•    دستیابی به بازارهای جهانی و ایجاد درآمد ارزی
•    حرکت در جهت خود اتکایی و انتقال فناوری پیشرفته
•    انتقال دانش و تربیت نیروی انسانی متخصص
•    ایجاد اشتغال در صنایع پایین دستی
•    کمک به توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور .


موقعیت جغرافیایی طرح
طرح تولید PTA/PET اول و دوم در سایت چهار منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره) قرار دارد . این مجتمع در زمینی به مساحت 34 هکتار دردو فاز احداث شده است .
انگیزه های احداث پتروشیمی شهید تندگویان جهت تولید محصولات اسید ترفتالیک خالص و پلی ترفتالیک در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی :
•    سهولت دسترسی به خوراک و مواد اولیه
•    در دسترس بودن سرویس های جانبی (Utilities) از طریق شرکت پتروشیمی فجر
•    در دسترس بودن مواد اولیه به عنوان خوراک مورد نیاز شرکت
•    سهولت استفاده از امکانات جاده ای و شبکه راه آهن جهت ارتباطات داخلی
•    استفاده از حمل و نقل دریایی جهت صادرات محصول و یا ورود خوراک مورد نیاز و کالاهای مصرفی شرکت
•    کمک به توسعه و عمران منطقه

مشخصات کلی طرح :
•    نام طرح : طرح تولید اسید ترفتالیک خالص و پلی اتیلن ترفتالات PTA / PET 1,2
•    مجری طرح : شرکت سهامی پتروشیمی شهید تندگویان (STPC)
•    محل احداث : منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره)
•    هزینه کل احداث : 774 میلیون دلار و 2085 میلیارد ریال
•    نوع مالکیت : صد در صد شرکت ملی صنایع پتروشیمی
•    مساحت : 34 هکتار
•    میزان فروش سالیانه محصول در ظرفیت طراحی : 800 میلیون دلار


 


توضیحات بیشتر و دانلودصدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود
[ شنبه 11 فروردين 1397 ] [ 16:39 ] [ مارال ]
[ ]

دانلود گزارش کارآموزی کامپیوتر در چاپخانه

گزارش کارآموزی کامپیوتر در چاپخانه

گزارش کارآموزی کامپیوتر در چاپخانه در 16 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc


مشخصات فایل
تعداد صفحات16
حجم0 کیلوبایت
فرمت فایل اصلیdoc
دسته بندیمهندسی کامپبوتر و فناوری اطلاعات

توضیحات کامل

گزارش کارآموزی کامپیوتر در چاپخانه در 16 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

 


مقدمه


 نوشتن این پروژه می تواند به دانشجویان علاقمند به حیطه چاپ کمک کند تا حدودی با محیط چاپخانه و فعالیت های قابل انجام در آن محیط آشنا شده و به کسانی که چاپخانه را به عنوان محیط کارآموزی انتخاب می کنند کمک می کند تا برنامه هایی را که در پیش رو دارند بشناسند و یک آمادگی قبلی برای شروع کار آموزی خود داشته باشند. "ورود واژه چاپ به زبان فارسی را به اواخر قرن هفتم هجری و به زمان سلطنت گیخاتوخان پسر اباقاخان مغول نسبت می دهند و آن پول کاغذی بوده که به آن چاو یا کااو Cao می گفتند، عده ای نیز معتقدند که واژه چاپ همان چاپ یا چهاپه است که در زبان هندی به مفهوم مهری بوده که بر روی پارچه نقش می زدند" به هر روی صنعت چاپ که در کشورهای اروپایی قدمتی بیش از پانصد سال دارد، در کشور ما به زحمت دویست سال سابقه دارد. پیش از آن خوشنویسان و کاتبان به مدت بیش از یک هزاره کار انتشار بطنی و آرام کتاب را در اختیار داشتند تا  اینکه در سال1640 میلادی در دوره صفویه بازرگانی ارمنی که از ارامنه ساکن آمستردام بود دستگاه چاپی را با حروف ارمنی خریداری و به جلفای اصفهان وارد کرد. به دنبال این اقدام عده ای از رجال و سلاطین صفوی نیز به فکر ایجاد چاپخانه با حروف فارسی و عربی افتادند که ... در محاق فراموشی قرار گرفت. این فراموشی متاسفانه بیش از یک قرن به طول انجامید تا پس از عقد عهدنامه گلستان نخستین چاپخانه ای که در ایران اقدام به چاپ با حروف فارسی و عربی نمود چاپخانه سربی یا تیپوگرافی بود که به دستور عباس میرزا نایب السلطنه در تبریز دایر گردید. اولین کتابی که در این چاپخانه انتشار یافت رساله جهادیه میرزا عیسی قائم مقام در سال 1232 بوده است این چاپخانه در سال 1245 تعطیل شد. در آن زمان هنوز واژه چاپ متداول نشده بود از این رو چاپخانه را باسمه خانه، بصمه خانه، و بعدها مطبعه می نامیدند. به این ترتیب تبریز به مدد عباس میرزا و وزیر فرهیخته وی قائم مقام فراهانی در میان تمام شهرهای کشور، پیشرو در صنعت چاپ شد تا اینکه میرزا زین العابدین استاد چاپ در سال 1240 به فرمان فتحعلی شاه به تهران فراخوانده شد تا به کمک منوچهرخان معتمد الدوله اولین چاپخانه سربی دارالخلافه  را راه اندازی کند، و علی الظاهر اولین کتابی که در این باسمه خانه به چاپ رسیده کتب حیث بوده که تجار و اهل معاملات به اطراف و ولایات می برند و خرید و فروخت می شود.
روند ماشینی شدن صنعت چاپ در ایران با کندی بسیار انجام گرفت و شاید دلیل ان را بتوان غیر اقتصادی بودن این صنعت در کشورمان دانست. محصول عمده صنعت چاپ که می تواند هزینه های ناشر و یا سرمایه گذار را بدو بازگرداند کتاب است که متاسفانه در کشور ما بازار آن کساد است. در صورتی که صنعت کاملاً اقتصادی مورد توجه سرمایه داران قرار گرفت؛ آنها کتابهای متعدد را به چاپ می رسانند و برای کتاب های خود تبلیغات می کردند و آنها را در بازارها به فروش می رساندند، در نتیجه مطالعه به جزئی از زندگی مردم اروپا تبدیل شد. علاوه بر این درصد با سوادی در آن کشورهای به مراتب بیشتر از کشورهای شرقی بود و در نتیجه غالب مردم مخاطب این فعالیت اقتصادی محسوب می شدند. ولی در کشور ما درصد باسوادی حتی در سالهای اولیه انقلاب از 50% نیز کمتر بود؛ در این صورت مطالعه و تقاضا برای کتاب(محصول صنعت چاپ) منحصر به قشر دانشگاهی و فرهیخته جامعه می شد، در نتیجه چاپ در کشور ما نه یک فعالیت اقتصادی درآمدزا، که فعالیتی از سر عشق و علاقه بوده و هست. نیم نگاهی بر تعداد شمارگان کتاب خود بیانگر آن است که چاپ در کشور ما راه طولانی برای تبدیل شدن به صنعت و فعالیت اقتصادی دارد. و این راه کوتاه نخواهد شد مگر با اهتمام همگانی و احیای فرهنگ مطالعه در کشور.


 


توضیحات بیشتر و دانلودصدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود
[ شنبه 11 فروردين 1397 ] [ 16:38 ] [ مارال ]
[ ]

دانلود گزارش کارآموزی نحوه کار و آشنایی با دستگاهها در آزمایشگاه مرکزی در شرکت پتروشیمی شهید تندگویا

گزارش کارآموزی نحوه کار و آشنایی با دستگاهها در آزمایشگاه مرکزی در شرکت پتروشیمی شهید تندگویان

گزارش کارآموزی نحوه کار و آشنایی با دستگاهها در آزمایشگاه مرکزی در شرکت پتروشیمی شهید تندگویان در 66 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc


مشخصات فایل
تعداد صفحات66
حجم2 کیلوبایت
فرمت فایل اصلیdoc
دسته بندیمهندسی شیمی

توضیحات کامل

گزارش کارآموزی نحوه کار و آشنایی با دستگاهها در آزمایشگاه مرکزی در شرکت پتروشیمی شهید تندگویان در 66 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

 


آشنائی با شرکت پتروشیمی شهید تند گویان:


شرکت پتروشیمی شهید تندگویان با تصویب هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی جهت اجرای طرحهای تولید اسید ترفتالیک خالص (PTA) وپلی اتیلن ترفتالات (PET) در تاریخ 6/2/1377 تأسیس گردید.
شرکت ملی صنایع پتروشیمی با توجه به مصرف محصولات این طرح در بازارهای داخلی وخارجی ودر انجام بخشی از تعهدات خود در برنامه پنج ساله دوم دولت جمهوری اسلامی ایران اقدام به اجرای این طرح با اهداف ذیل نموده است:
-    حرکت در جهت خود اتکایی وقطع وابستگی در زمینه های مهندسی،تجهیزات ساخت داخل ،ساختمان ونصب وصنایع پایین دستی
-    افزایش صادرات محصولات پتروشیمیایی
-    انتقال فن آوری وتربیت نیروهای انسانی
طرحهای PET/PTA اول و دوم در ضلع شمال غربی خلیج فارس در استان خوزستان و در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در بندر ماهشهر و در زمینی به وسعت34 هکتار احداث گردیده است .
اسید ترفتالیک خالص PTA یکی از مهمترین مواد اولیه برای تولیدرزین های پلی اتیلن ترفتالات است که روند رشد تولید ومصرف آن در جهان بسیار چشمگیر می باشد.
تولید اسید ترفتالیك خالص شده(PTA) دارای سه بخش زیر می باشد.
الف-بخش CTA :تولید اسید ترفتالیك خام
ب- بخش PTA : فرآیند خالص سازی CTAبه PTA
ج- بخش بازیابی و احیاءكاتالیست برای CTA
در بخش CTA،پارازایلین،اسید استیك وكاتالیستها مخلوط شده و به راكتور اكسیداسیون فرستاده می شود.تحت دما و فشار بالا و بوسیله اكسی‍‍‍‍ژن موجود در هوا،پارازایلین به اسید ترفتالیك اكسید شده و پس از كریستالیزاسیون،صاف كردن و خشك كردن بصورت CTA ذخیره می شود. از آنجائیكه آب به عنوان یكی از محصولات فرعی در واكنش اكسیداسیون پارازایلین تولید می شود،بخش CTAدارای فرآیند آبگیری  (Dehydration)  از اسید استیك است وآب از بالای برج آبگیری خارج می شود.همچنین متیل استات كه به عنوان یكی دیگر از محصولات فرعی است در اینجا بازیابی می شود.
در بخش PTA و تحت دما و فشار بالا، CTA بطور كامل در آب خالص حل شده و CTA ناخالص در راكتور بوسیله هیدروژناسیون فاز مایع،خالص سازی می شود.دوغاب  PTAخالص سازی شده تحت فرآیندهای كریستالیزاسیون،سانتریفوژ و خشك كردن قرار گرفته و در نهایت PTAحاصل می شود.
در بخش بازیابی و احیاء،كاتالیستهای CTAبه منظور استفاده مجدد در بخش CTA بازیابی و احیاء شده و باقیمانده آن در یك كوره سوزانده می شود.
این طرح با فناوری تولید و مهندسی پایه شرکت تکنی مونت با ظرفیت تولید 350 هزار تن اسید ترفتالیک خالص در سال طراحی شده است مشاورین و مهندسی وتدارکات این طرح را شرکت مهندسی مشاور سازه با مشارکت شرکت خارجی دایلم از کره می باشد فعالیتهای آماده سازی زمین، شمع کوبی، بارگذاری به موازات فعالیتهای مهندسی از سال 77 آغاز و پس از اتمام این فعالیتها ، عملیات ساختمان و نصب و پیش راه اندازی توسط شرکت ساختمان و نصب صنایع پتروشیمی(ECC) از اردیبهشت ماه 79 شروع و در اوایل اردیبهشت ماه 84 راه اندازی گردیده است .
مواد اولیه و خوراک اصلی این واحد عبارتنداز:
الف-پارازایلن به میزان 235 هزار تن در سال از مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا تامین می گردد.
ب-اسید استیک به میزان 21 هزار تن در سال از مجتمع پتروشیمی فناوران و واردات تامین می گردد.
ج- مواد شیمیایی و کاتالیستهای مورد نیاز که از خارج تامین می شود


 


توضیحات بیشتر و دانلودصدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود
[ شنبه 11 فروردين 1397 ] [ 16:38 ] [ مارال ]
[ ]

دانلود گزارش کارآموزی آشنایی با سخت افزار کامپیوتر و عیب یابی آن در شرکت پتروشیمی شهید تندگویان

گزارش کارآموزی آشنایی با سخت افزار کامپیوتر و عیب یابی آن در شرکت پتروشیمی شهید تندگویان

گزارش کارآموزی آشنایی با سخت افزار کامپیوتر و عیب یابی آن در شرکت پتروشیمی شهید تندگویان در 74 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc


مشخصات فایل
تعداد صفحات74
حجم16 کیلوبایت
فرمت فایل اصلیdoc
دسته بندیمهندسی کامپبوتر و فناوری اطلاعات

توضیحات کامل

گزارش کارآموزی آشنایی با سخت افزار کامپیوتر و عیب یابی آن در شرکت پتروشیمی شهید تندگویان در 74 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

 

مقدمه:


رشد و توسعه شبكه های كامپیوتری بر كسی پوشیده نیست. مدتهاست كه جمع آوری و پردازش اطلاعات توسط كامپیوتر انجام می شود. علاوه بر این، كامپیوتر در توزیع اطلاعات و برقراری ارتباط از طریق شبكه های كامپیوتری نقش مهمی را بازی می كند. امروزه نه تنها تمام كامپیوترهای موجود در یك سازمان، مؤسسه، شركت و اداره با هم وصل می شوند تا شبكه های كامپیوتری را بوجود آورند، بلکه شبكه های مختلف دنیا به هم وصل شده اند تا اینترنت را بوجود آورند، اینترنت یكی از پدیده های شبكه های كامپیوتری است كه به كمك ارتباطات و انتقال اطلاعات آمده است.

تشکر و قدردانی :


از ریاست محترم شرکت پتروشیمی تندگویان واحد انفورماتیک  و کلیه پرسنل این شرکت و استاد محترم دکتر فطانت که در طول دوره کار آموزی من را رهنمایی نمودند، کمال تشکر و قدردانی را دارم و همچنین از مهندس شیروانی که در طول دوره کار آموزی من را همراهی کردند و بخشی از دانسته های خود را در اختیار من قرار دادند سپاسگزارم و در آخر از خداوند متعال برای تمامی این عزیزان آرزوی سربلندی و موفقیت روزافزون را دارم.

فهرست مطالـب


مقدمه
تشکر و قدردانی
فصل اول: آشنایی کلی با مکان کارآموزی
1-1. تاریخچه سازمان   
1-2. دستاوردها و ویژگی های مهم  سازمان
.3 -1محصولات شرکت
.4-1نمودار سازمانی شرکت
فصل دوم: ارزیابی بخشهای مرتبط با رشته  فناوری اطلاعات
2-1. جایگاه فناوری اطلاعات و شرح وظایف در شرکت پتروشیمی تند گویان
2-1-1. بخش شبكه
2-1-2. بخش سخت افزار
2-1-3. بخش نرم افزار


2-2. امور جاری در دست اقدام
2-2-1. شبکه بندی
2-2-2. مدل های شبکه
2-2-3. اجزا شبکه
2-2-4. توپولوژیهای مورد استفاده
2-2-5. ابزار های اتصال دهنده
2-2-6. ارسال سیگنال و پهنای باند
2-2-7. عملکرد شبکه
2-2-8. کابل شبکه
2-3. برنامه های آینده
فصل سوم: آزمون آموختهها، نتایج و پیشنهادات
3-1. آموزش تصویری بستن شبکه در محل کار
3-1-1. تجهیزات مورد نیاز
3-1-2.  نرم افزارهای مورد نیاز
.2-3 فعالیت های انجام شده و نحوه انجام فعالیت


نتیجه گیری
پیوست ها
پیوست 1
پیوست 2


 

فصل اول
آشنایی کلی با مکان کارآموزی
 
تاریخچه سازمان
شرکت پتروشیمی تندگویان با تصویب هیِت مدیره محترم شرکت ملی صنایع پتروشیمی جهت احداث طرح های تولید اسید ترفتالیک خالص (PTA) و پلی اتیلن ترفتالات (PET) در تاریخ 6/2/  1377  تاسیس گردید . شرکت ملی صنایع پتروشیمی با توجه به مصرف محصولات این طرح در بازارهای داخلی و خارجی جهت انجام بخشی از تعهدات خود در برنامه پنج ساله دوم دولت جمهوری اسلامی ایران اقدام به اجرای این طرح با اهداف ذیل نموده است :
حرکت در جهت خوداتکایی و قطع وابستگی در زمینه های مهندسی ، تجهیزات ساخت داخل ،ساختمان و نصب و صنایع پایین دستی
افزایش صادرات محصولات پتروشیمی
انتقال فن آوری و تربیت نیروی انسانی
        طرح های PTA و PET فاز اول و دوم در ضلع شمال غربی خلیج فارس در استان خوزستان ودر       منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در بندر ماهشهر ودر زمینی به وسعت 34هکتار احداث گردیده است .اسید ترفتالیک خالص PTA  یکی از مهمترین مواد اولیه برای تولید زرین های پلی اتیلن ترفتالات است که روند رشد تولید و مصرف آن در جهان بسیار چشمگیر میباشد.
پلی اتیلن ترفتالات PET نیز یکی از مهمترین مواد اولیه پلی استرهای قابل استفاده در تولید الیاف و پنبه مصنوعی برای صنایع نساجی ،صنایع تولیدفیلم های پلاستیکی تولید انواع بطری های نوشابه ،قوطی و ظروف مورد استفاده در بسته بندی موادغذایی ، دارویی و بهداشتی می باشد که از روند رشد تولید و مصرف فزاینده ای برخوردار است.
این طرح با فن آوری تولید و مهندسی پایه شرکت میتسوبیشی ژاپن با ظرفیت تولید 350هزار تن اسید ترفتالیک خالص (PTA) در سال طراحی شده است.ودر یکم فروردین سال 1384راه اندازی شده است مواد اولیه و خوراک اصلی این واحد عبارتند از :
پارازایلین به میزان 235هزار تن در سال که از مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا تأمین می گردد.
اسید استیک به میزان 211هزار تن در سال که از مجتمع پتروشیمی فن آوران و واردات تأمین میگردد.
کاتالیست ها و مواد شیمیایی مورده استفاده که از خارج تأمین میشود.
دستاوردها و ویژگی های مهم سازمان :
  گواهینامه های اخذ شده شرکت پتروشیمی تندگویان:

1-     تمدید گواهینامه سیستم مدیریت یکپارچه (Ims) به مدت 3 سال از شرکت TUV NORD ایران و آلمان در سال 88

2-    تمدید گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت 2008:  ISO9001 به مدت 3 سال از شرکت TUV NORD ایران و آلمان در سال 88


3-    تمدید کواهینامه سیستم مدیریت زیست محیطی 2004 : ISO 14001 به مدت 3 سال از شرکت TUV NORD ایران و آلمان در سال 88

4-    تمدید گواهینامه سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای 2007 : OHSAS18001 به مدت 3سال از شرکت TUV NORD ایران و آلمان در سال 88.

 
تقدیرهای دریافت شده:
 

1-    گواهی یکصد شرکت برتر در سال 88 با توجه به اسناد مالی سال 87 با رتبه 76
2-    گواهینامه تعهد سبز سطح 2 در سال 87
3-    گواهینامه سازمان یادگیرنده سطح2در سال 87
4-    گواهینامه تعهد به تعالی سازمانی در سال 871-1    محصولات شرکت :


محصولات این شرکت عبارتند از :
1.    اسید ترفتالیک خالص
2.    پلی اتیلین ترفتالات گربد بطری
3.    پلی اتیلین ترفتالات گربد الیاف
4.    پلی اتیلین ترفتالات گربد فیلم
5.    پلی اتیلین ترفتالات گربد آمورف


 


توضیحات بیشتر و دانلودصدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود
[ شنبه 11 فروردين 1397 ] [ 16:38 ] [ مارال ]
[ ]

دانلود گزارش کارآموزی مهندسی شیمی تولید آب های صنعتی در پتروشیمی رازی

گزارش کارآموزی مهندسی شیمی تولید آب های صنعتی در پتروشیمی رازی

گزارش کارآموزی مهندسی شیمی تولید آب های صنعتی در پتروشیمی رازی در 31 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc


مشخصات فایل
تعداد صفحات31
حجم0 کیلوبایت
فرمت فایل اصلیdoc
دسته بندیمهندسی شیمی

توضیحات کامل

گزارش کارآموزی مهندسی شیمی تولید آب های صنعتی در پتروشیمی رازی در 31 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

 

تشکر و قدردانی

با تشكر فراوان از شركت  پتروشیمی رازی و بخش آموزش و واحد تصفیه آب صنعتی و تمام مسئولینی كه مرا در این راه همیاری و راهنمایی كردند ، و همچنین از مسئول محترم آموزش آقای مهندس كربلایی و رئیس ناحیه (4) آقای مهندس ضرقام  افشار و آقای مهندس حسن پورمدیر محترم بهربرداری و  مسئول گرامی واحد تصفیه خانه آب صنعتی آقای مهندس عبدالرضا بنی سعید و تمام همكاران گرامیشان در این واحد .

مقدمه


كلیه فعالیت های انسان مستلزم مصرف آب است ،آب نه تنها مایه حیات موجودات زنده است بلكه از اساسی ترین و ابتدایی ترین نیازهای هر صنعت مخصوصا صنایع فرایندی به شمار می رودكه بسته به نوع فعالیت ، نیازمند آب با كیفیت شیمیایی خاص می باشد . صنعت بدلیل گستردگی و استفاده  از انواع مختلف دستگاه های متحرك نیاز به انواع مختلف انرژی دارد بگونه ای كه بتواند دستگاه ها و ماشین های مختلف را به حركت در آورد بطور مثال نیازمندی داشتن برق برای چرخاندن موتورهای الكتریكی ،سوخت های فسیلی برای چرخاندن موتورهای درون سوز و بخار برای به حركت در آوردن توربین های غول پیكر می باشد.لذا لازم است كه بگونه ای این انرژی ها تامین و به محل مصرف ارسال گردد.
در صنایع بزرگ نفت ، گاز و پتروشیمی از بخار آب جهت تولید جریان برق و به حركت در آوردن انواع پمپ های و كمپرسورها و همچنین جهت عملیات گرمایش و جداسازی استفاده فراوان می شود.
هدف از تصفیه آب در كارخانجاتی كه به آب صنعتی احتیاج دارند حذف ناخالصی ها و املاحی است كه موجب خوردگی و یا ایجاد رسوب های مختلفی در مسیر های تماس آب مانند : مسیرهای آب خنك كننده ،مسیر آب یا بخار در مبدل های حرارتی ،بویلر ها می شود.
با توجه به گستردگیی صنایع و محدوده وسیع تكنولوژی بكار رفته در آنها لازم است هر صنعت بگونه ای مخصوص به خود ، آب را مورد تصفیه قرار دهد كه این امر نیز بنابر اساس نیاز دستگاه های استفاده كننده از آب مشخص می گردد.


 


توضیحات بیشتر و دانلودصدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود
[ شنبه 11 فروردين 1397 ] [ 16:38 ] [ مارال ]
[ ]

دانلود گزارش کارآموزی فرایند تولید نئوپان ، رشته ساخت و تولید

گزارش کارآموزی فرایند تولید نئوپان ، رشته ساخت و تولید

گزارش کارآموزی فرایند تولید نئوپان ، رشته ساخت و تولید در 43 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc


مشخصات فایل
تعداد صفحات43
حجم11 کیلوبایت
فرمت فایل اصلیdoc
دسته بندیمهندسی صنایع

توضیحات کامل

گزارش کارآموزی فرایند تولید نئوپان ، رشته ساخت و تولید در 43 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

 
شرایط اصلی برای تولید نئوپان
1- مواد اولیه:
الف- مواد چوبی خام مناسب برای تولید نئوپان به قرار زیر می باشند:
-    چوبهای گرد
-    گیاهان دارای بافت های چوبی
-    باقیمانده های صنایع چوبی از قبیل ضایعات کارخانه چوب بری، ضایعات کارخانه تخته چند لا
-    باقیمانده های جنگلی از قبیل سر شاخه ها ، کنده درخت ، ضایعات برشی در جنگل. صنعت نئوپان می تواند باقیمانده های دیگر صنایع را نیز مصرف نماید و بدین ترتیب در برش کلی جنگل تأثیر ندارد.
-    با گاس (تفال نیشکر) نکاتی که در انتخاب مواد خام چوبی تأثیر دارد عبارتند از : فراهم بودن - قیمت تمام شده در کارخانه- وزن مخصوص چوب – قابلیت مصرف – موارد استفاده نئوپان تولید شده – خواص مورد نظر نئوپان تولید شده.
 ب- چسب و مواد دیگر افزودنی :
فقط رزین های سنتز (مصنوعی) در تولید نئوپان بکار برده می شوند معمولاً مقداری مواد سخت کننده به چسب اضافه شده و نهایتاً حرارت پرس چسب را بطور دایم سخت می کند.
معمولاً رزین به صورت مایع یا پودر فروخته می شود. گر چه ماده سخت کننده در آخرین لحظات آغشته کردن خرده های چوب به آن اضافه می شود ، ولی مدت زمان برای انبار نمودن چسب محدود می باشد و برای –چسب محلول در شرایط مساعد بین2 تا 4 ماه و برای چسب پودر تقریباً یکسال می باشد.
معمول ترین چسب برای نئوپان رزین اوره (Urea Resin) می باشد که ازکندانسیون اوره و فرم الدهاید ساخته می شود.عیب عمده این رزین مقاومت ضعیف آن در مقابل رطوبت است . گر چه همیشه مقداری پارافین جهت کاهش دادن این عیب به چسب اضافه می گردد ولی نئوپان تولید شد با بکار بردن این نوع چسب جهت مصارف خارج از ساختمان مناسب نمی باشد. معمول ترین ماده سخت کننده کلرور آمونیاک می باشد . مواد افزودنی دیگر از قبیل اوره خالص و آمونیاک جهت مسدود نمودن فرم الد هاید آزاد در نئوپان تولید شده به چسب اضافه می گردند.
فواید عمده رزین اوره در مقایسه با رزین های فینو لیک و اوره – ملامین عبارتند از:
-    قیمت ارزان
-    زمان کوتاه برای سخت شدن
-    بی رنگ بودن
جهت تولید نئوپان برای مصارف خارجی می توان از چسب های فینو لیک یا اوره –ملامین استفاده نمود ولی قیمت های این چسب ها نسبت به رزین اوره بالا می باشند .
2- نیروی انسانی و ماشین آلات:
صنعت نئوپان از نظر ماشین آلات که بطور اتوماتیک کار نمایند در سطح بالایی قرار داشته و به نیروی انسانی کمی احتیاج دارد. به همین دلیل نیروی انسانی شاغل در این صنعت باید دارای بیشترین کارایی باشند.
اگر چه از نظر سرمایه گذاری در مقایسه با کارخانه کاغذ ، کارخانه نئوپان ارزانتر تمام می شود ولی هنوز به عنوان یک صنعت سرمایه بر به حساب می آید. پس از نظر اقتصادی خیلی بصرفه می باشد که کارخانه در سه شیفت متوالی بکار ادامه دهد و این خود موجب تأکید در کارایی کارکنان می باشد .
3- بازار تولید و مصرف:
مصرف نئوپان همگام با بالا رفتن سطح زندگی افزایش می یابد. در سال 1976 کل مصرف نئوپان در دنیا در حدود سی میلیون متر مکعب بوده که تقریباً هشت متر مکعب برای هر هزار نفر در سال بوده است. در اروپای غربی این رقم در حدود پنجاه متر مکعب برای هر هزار نفر در سال بوده است . در حقیقت در حال حاضر در زمینه نئوپان اضافه تولید وجود دارد. هم اکنون در حدود هشتصد کارخانه تولید نئوپان در دنیا وجود دارد کل ظرفیت تولید آنها در حدود پنجاه میلیون متر مکعب در سال می باشد.
تجارت جهانی نئوپان شامل 15% کل تولید آن می باشد بخشی از این حقیقت بخاطر پائین بودن قیمت نئوپان نسبت به قیمت حمل بوده و حقیقت دیگر اینکه در هر جا که این محصول مورد احتیاج می باشد ماده خام مناسب برای تولید آن فراهم می باشد. این حقایق کشورهای در حال توسعه را تشویق می نماید تا استعداد شان را در تولید نئوپان افزایش داده تا احتیاجات بازار داخلی را بر آورده نماید.
روش های تولید
نئوپان چیست؟
نئوپان محصولی است به شکل پانل (صفحه مربع یا مستطیل) که از ذرات چوب یا از ذرات گیاهان دارای بافت چوبی و به کمک رزین آلی ، فشار و حرارت ساخته می شود به طور کلی تولید نئوپان از مراحل ذیل تشکیل گردیده است:
1.    تولید ذرات چوب
2.    خشک کردن
3.    الک کردن


 


توضیحات بیشتر و دانلودصدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود
[ شنبه 11 فروردين 1397 ] [ 16:38 ] [ مارال ]
[ ]

دانلود گزارش کارآموزی شیمی در واحد تصفیه آب شرکت پتروشیمی رازی

گزارش کارآموزی شیمی در واحد تصفیه آب شرکت پتروشیمی رازی

گزارش کارآموزی شیمی در واحد تصفیه آب شرکت پتروشیمی رازی در 48 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc


مشخصات فایل
تعداد صفحات48
حجم0 کیلوبایت
فرمت فایل اصلیdoc
دسته بندیمهندسی شیمی

توضیحات کامل

گزارش کارآموزی شیمی در واحد تصفیه آب شرکت پتروشیمی رازی  در 48 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

 


 
مقدمه


امروزه نقش کلیدی صنعت پتروشیمی در توسعه اقتصادی کشورهای مختلف جهان بر کسی پوشیده نیست و نیاز روز افزون جوامع بشری به محصولات تولیدی آن، توجه کشورها را به ایجاد کارخانه‌های تولیدی و جلب سرمایه به سمت پتروشیمی معطوف داشته است.

یکی از مهمترین ویژگیهای صنعت پتروشیمی ارزش افزوده بسیار بالای آن است. بدین معنی که با تغییرات شیمیایی و فیزیکی بر روی هیدروکربورهای نفتی و گازی می‌توان ارزش محصول را به میزان 10 تا 15 درصد افزایش داد. از ویژگیهای دیگر این صنعت، تنوع محصولات آن و تامین مواد اولیه هزاران کارگاه و کارخانه صنایع پایین دستی آن می‌باشد که از نظر اشتغال‌زایی و کسب درآمدهای ارزی و قطع وابستگی نقش بسیار مؤثری در اقتصاد کشور دارد.

خوشبختانه به دلیل وجود منابع اولیه فراوان (نفت و گاز) و عوامل دیگر، تولید مواد پتروشیمی در ایران مورد توجه و عنایت خاصی قرار گرفته است. کشور ما پس از پشت سر گذاشتن سالهای دفاع مقدس، گسترش صنعت پتروشیمی را در نظر داشته و با پایان یافتن جنگ تحمیلی بلافاصله ترمیم و بازسازی کارخانه‌های آغاز گردید و پروژه‌های بزرگی به تدریج به مرحله اجرا درآمدند.

طرح استراتژیک توسعه تولیدات شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیش از 30 پروژه مهم در پانزده سال آینده دستیابی به 43 میلیون تن فرآورده‌های مختلف پتروشیمی را محقق می‌سازد. با اجرای طرح‌های مهم منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در بندر امام (ره) و عسلویه پیش‌بینی می‌شود رقم صادرات برون مرزی به 30 میلیون تن در سال برسد.

به طور کلی محصولات پتروشیمی در ساخت موادی نظیر لاستیکها، پلاستیکها، شوینده‌ها، کودها، چسبها، اسیدها، رنگها، سموم و الیاف مصنوعی که هر کدام ماده اولیه صدها مواد دیگر هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

طرح‌های جدید در پتروشیمی بندر امام (واحدهای پارازیلین و M.T.B.E ) و پتروشیمی رازی، با راه‌اندازی واحدهای دانه‌بندی گوگرد، تفکیک مایعات گازی و توسعه واحدهای آمونیاک و اوره و همچنین متانول و دانه‌بندی گوگرد پتروشیمی خارک، از جمله پروژه‌های مهمی بودند که به ثمر رسیده‌اند.

در ادامه برنامه توسعه اقتصادی دولت مبنی بر کاهش تصدی‌گری بر شرکت‌های دولتی، سهام واحدهای پتروشیمی آبادان، فارابی، خارک، شیراز، اراک و اصفهان وارد معاملات بورس شده‌اند.

طرحهای جدید پارازیلین و M.T.B.E در پتروشیمی بندر امام و دانه‌بندی گوگرد، تفکیک مایعات گازی، توسعه واحدهای آمونیاک و اوره در پتروشیمی رازی و متانول و دانه‌بندی گوگرد در پتروشیمی خارک از جمله پروژه‌های مهمی بودند که به ثمر رسیده‌اند.


 


توضیحات بیشتر و دانلودصدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود
[ شنبه 11 فروردين 1397 ] [ 16:37 ] [ مارال ]
[ ]

دانلود گزارش کارآموزی مهندسی شیمی واحد سرویسهای جانبی و برجهای خنك كننده در شركت پتروشیمی مارون

گزارش کارآموزی مهندسی شیمی واحد سرویسهای جانبی و برجهای خنك كننده در شركت پتروشیمی مارون

گزارش کارآموزی مهندسی شیمی واحد سرویسهای جانبی و برجهای خنك كننده در شركت پتروشیمی مارون در 49 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc


مشخصات فایل
تعداد صفحات49
حجم8 کیلوبایت
فرمت فایل اصلیdoc
دسته بندیمهندسی شیمی

توضیحات کامل

گزارش کارآموزی مهندسی شیمی  واحد سرویسهای جانبی و برجهای خنك كننده در شركت پتروشیمی مارون در 49 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت docمقدمه ای بر  برجهای خنک کننده        

 
برجهای خنک کننده در صنعت جهت کاهش آلودگی حرارتی بطور کلی استفاده می شود که نهایتاَ در دستگاههای زیادی از قبیل پمپها و توربین ها و مبدل های حرارتی از آن استفاده می گردد، در این گزارش علاوه بر آنکه به بررسی قسمتهای مختلف برج خنک کننده و متعلقات آن می پردازیم، بلکه سعی خواهیم نمود توضیحاتی راجع به کنترل شیمیایی برجهای خنک کننده بدهیم .
در برجهای خنک کننده مانند هر سیستم دیگری عوامل و مشکلاتی وجود دارد که باعث می شود تا عملکرد سیستم بهینه نباشد و این مسئله باعث ایجاد خساراتی به سیستم موجود می گردد، مشکلات موجود در برجهای خنک کننده شامل مسائلی از قبیل خوردگی ، رسوب و نقش میکروبیولوژی میکروارگانیسم های موجود در آب می باشد.

انواع سیستمهای خنک کننده :
1- سیستم خنک کننده یکطرفه (ONCE THROUGH)
معمولا در جاهائی که آب به مقدار زیاد در دسترس باشد از این سیستم استفاده می شود که در آن آب از یک طرف وارد و از طرف دیگر خارج میگردد و چون آب در این نوع از سیستم ها تغلیظ نمی شود رسوبات تشکیل شده قابل توجه نیست.

2- سیستم خنک کننده بسته (CLOSED)
همانطور که میدانید در موتورها و کمپرسورها بالا رفتن درجهء حرارت فلزات ایجاد فشار نموده و نهایتاً باعث از کار افتادگی آنها میگردد.به منظور غلبه بر این مشکلات و بالا بردن بازده دستگاهها بمرور زمان روشهای طراحی تغییر داده شده در آغاز اهمیتی به آب برجهای خنک کننده داده نمی شد و آبهای موجود به مقدار زیادی مواد محلول و معلق به همراه داشت و دارای سختی بود که اینها سبب ایجاد رسوب می شد و این شرایط موجب از کار افتادن دستگاهها می گردید سیستمم های خنک کننده بسته که شکل آن در صفحه بعد نشان داده شده است آب در یک سیکل بسته جریان دارد و عمل سرد شدن آب از طریق یک مبدل هوائی صورت میگیرد.
 در این نوع از سیستمهای خنک کننده آب جبرانی (MAKE UP) فقط برای جبران آب خروجی از   PACKINGSپمپها و یا دورریز سیستم در زمان تعمیرات و به مقدار خیلی کم آب تبخیر شده استفاده می گردد. در سیستمهای مدار بسته مشکلات مربوط به فولینگ ناشی از رشد میکروارگانیسم ها بصورت لجن موجود نمی باشد.  

3- سیستم خنک کننده باز
برای صرفه جوئی در مقدار آب مصرفی و نیز محافظت دستگاهها از خوردگی از برجهای خنک کننده استفاده می شود، در این سیستمها حرارت جذب شده توسط آب در مبدل های حرارتی در داخل برجهای خنک کننده پس داده می شود. این حرارت با تبخیر مقداری از آب در برج از بین می رود در نتیجه مواد محلول در سیستم باقی می ماند و تغلیظ می شود. شکل ۴ شمای سیستم خنک کننده باز می باشد.


 


توضیحات بیشتر و دانلودصدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود
[ شنبه 11 فروردين 1397 ] [ 16:37 ] [ مارال ]
[ ]

دانلود گزارش کارآموزی شبکه های انتقال و توزیع مهندسی برق در شركت توزیع نیروی برق

گزارش کارآموزی شبکه های انتقال و توزیع مهندسی برق در شركت توزیع نیروی برق

گزارش کارآموزی شبکه های انتقال و توزیع مهندسی برق در شركت توزیع نیروی برق در 104 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc


مشخصات فایل
تعداد صفحات104
حجم2 کیلوبایت
فرمت فایل اصلیdoc
دسته بندیمهندسی برق

توضیحات کامل

گزارش کارآموزی شبکه های انتقال و توزیع مهندسی برق در شركت توزیع نیروی برق در 104 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

 


فصل اول
تاریخچه شركت

 


با توجه به اینكه كار آموزی اینجانب در شركت توزیع نیروی برق شهرستان ایذه صورت گرفته لازم است كه در ابتدا اطلاعاتی در خصوص تاریخچه تشكیل این شركت، چگونگی و نحوه خدمات رسانی نیروی به مشتركین این شهرستان داده شود.
محلی كه در حال حاضر به عنوان قسمت اتفاقات، عملیات و خدمات مشتركین برق ایذه (نیروگاه سابق) می باشد، در سال 1346 به نام موتور خانه شهرداری كه در واقع خدمات برق رسانی به مردم زیر نظر شهرداری انجام می گرفت، معروف بوده است كه توسط سه ژنراتور دیزلی كه دو دستگاه آن با توان اسمیkva 160كیلو ولت آمپر و یك دستگاه با ظرفیت kva 500 (نیروگاه اسكودا ساخت آمریكا) بافت قدیمی این شهرستان را تغذیه می نمود كه پس از زمان اندكی ولتاژ تولید شده توسط نیروگاه MVA5/0 مگاولت آمپری (v400 ولت )توسط دودستگاه ترانس با ظرفیت kva 800كیلو ولت آمپر kv 11 كیلو ولتی در قسمت اولیه این ترانس مقدار kv 11 كیلوولت افزایش داده می شد Kv 11 v400  (ولتاژ 400 ولت تولید شده توسط نیروگاه مذكور به قسمت ثانویه ترانس ها داده می شد و از اولیه آنها ولتاژ 11 كیلو ولت بدست می آمد ) لذا این ولتاژ 11 كیلو ولت با پایه های چوبی فشار متوسط شبكه 11 كیلو ولت به داخل شهر آورده شده  و توسط 16 دستگاه ترانس در نقاط مختلف (بافت قدیمی شهر) تبدیل به فشار ضعیف و در نهایت انشعابات تكفاز و سه فاز مشتركین از آن تغذیه می شد. لازم به توضیح است كه بهره برداری و نگهداری برق این شهر در سال 1352 رسما تحویل سازمان برق گردید این وضعیت تا اواخر سال 1356 ادامه  داشت تا اینكه در آن زمان با احداث شبكه متوسط kv 33 كیلو ولت با مسیر طولانی از شهرستان هفتكل به باغملك و ایذه برق این دو شهر از این طریق به شبكه و فیدر، مجزا ایستگاه هفتكل متصل شد.
با گسترش این دو شهرستان، ساخت ساز توسعه شهری و روستاهای همجوار علاوه بر بالا رفتن میزان بار و توان مورد نیاز جهت تامین مشتركین جدید معضلات و مشكلات فراوانی نیز در خصوص تامین و نگه داری این فیدر ناشی از طولانی بودن آن (افت ولتاژ شدید در نقاط انتهایی) ، تكمیل شدن ظرفیت فیدر آسیب پذیری شبكه از طریق صاعقه و رعد و برق، شكستگی مقره ها، باد و طوفان، نهایتاً در سال 1374 توسط احداث خط انتقال دو مداره فشار قوی kv 123 كیلو ولت (خطوط 707 و706) از ایستگاه kv           و          شهرستان رامهرمز به ایذه در 3 كیلومتری ورودی این شهر اقدام به احداث یك مكان پست و ایستگاه برق            ترانس پارالل (موازی) به ظرفیت MVA (27ـ20) مگاولت آمپر و 6 فیدر خروجی kv 33  كیلوولت به نام های 5012 ، 5022 ،5032 ، 5042 ، 5052 و 5062 نمودند كه باز هم با بالا رفتن میزان بارمصرفی ترانس سوم به ظرفیت (30ـ 5/22) مگا ولت آمپر در سال  1382 نصب شد كه 3 فیدر دیگر 5072 ، 5082 و 5092 را شامل می شود كه  در حال حاضر از كلید 5092 استفاده ای نشده و بدون فیدر و شبكه می باشد.
نمودار و چارت سازمانی تشكیلات
شركت توزیع نیروی برق استان خوزستان كه بعنوان پیمانكار زیر مجموعه ای از برق منطقه ای استان خوزستان می باشد. امور برق شهرستان ایذه و دهدز با مدیریت منفك را شامل می شود یعنی بطور كلی كلیه شهرستان های خوزستان بجز شهرستان اهواز زیر نظر شركت توزیع نیروی برق خوزستان فعالیت می نمایند.


 


توضیحات بیشتر و دانلودصدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود
[ شنبه 11 فروردين 1397 ] [ 16:37 ] [ مارال ]
[ ]
صفحه قبل 1 ... 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 صفحه بعد